Organic Standards
- (3)
- (1)
- (1)
- (3,094)
- (6)
- (1)
- (488)
- (1)
- (26)
- (8)
- (2)
- (66)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (72)
- (1)
- (16)
- (1)
- (80)
- (7)
- (35)
- (301)
- (2)
- (7)
- (4)
- (8)
- (1)
- (533)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (7)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (24)
- (126)
- (1)
- (5)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (1)
- (5)
- (16)
- (265)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (20)
- (1)
- (1)
- (1)
- (60)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (15)
- (11)
- (2)
- (9)
- (1)
- (2)
- (2)
- (6)
- (23)
- (24)
- (3)
- (2)
- (1)
- (40)
- (62)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (19)
- (44)
- (1)
- (174)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (5)
- (82)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (104)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (65)
- (1)
- (27)
- (1)
- (4)
- (18)
- (26)
- (45)
- (1)
- (26)
- (2)
- (10)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (79)
- (29)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (14)
- (134)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (39)
- (49)
- (42)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (23)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (7)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (9)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (10)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (8)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (17)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (57)
- (1)
- (20)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (6)
- (1)
- (1)
- (5)
- (21)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (24)
- (47)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (276)
- (286)
- (1)
- (516)
- (1)
- (1)
- (1)
- (49)
- (2)
- (9)
- (5)
- (32)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (7)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (2)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (13)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (15)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (3)
- (1)
- (1)
- (9)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (27)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
Filtered Search Results
| Type | Analytical Standard |
|---|---|
| Percent Purity | ≥98% (GC) |
| Linear Formula | 13C5H6 Na2O5 |
| Grade | Analytical Standard |
| Synonym | -2-Hydroxypentanedioic acid-1,2,3,4,5-13C5 disodium salt; Disodium -2-hydroxyglutarate-13C5 |
| Recommended Storage | 2°C to 8°C |
| Shelf Life | Limited shelf life, expiry date on the label |
| Formula Weight | 197.04 |
PESTANAL™ Diazinon Solution, 100 μg/mL in Acetonitrile, MilliporeSigma™ Supelco™
Diazinon, belongs to the organophosphorus class of pesticides, extensively used in agriculture. Its mode of action involves the inhibition of cholinesterase in insects and mammals and also brings about non-reversible phosphorylation of esterases in the central nervous system of the organism.
phyproof™ Lutein, ≥90% (HPLC), MilliporeSigma™ Supelco™
This substance is supplied with certified chromatographic purity. The exact value can be found on the certificate. Produced by PhytoLab GmbH & Co. KG
PESTANAL™ Sulprofos, MilliporeSigma™ Supelco™
Sulprofos is a selective organophosphorus insecticide, primarily used in cotton cultivation.
Myrcene, Analytical Standard, ≥90.0% (GC), MilliporeSigma™ Supelco™
Myrcene is an acyclic monoterpene having antimutagenic properties, which can be found in the essential oils of many useful plants like lemongrass, hop, bay, verbena and also others.
| Boiling Point | 167°C |
|---|---|
| Linear Formula | H2C=CHC(=CH2)CH2CH2CH=C(CH3)2 |
| Physical Form | Neat |
| Grade | Analytical Standard |
| Density | 0.791 g/mL (at 25°C) |
| Vapor Density | 4.7 (vs. air) |
| Vapor Pressure | ˜7 mmHg (20°C) |
| Percent Purity | ≥90.0% (GC) |
| CAS | 123-35-3 |
| MDL Number | MFCD00008908 |
| Packaging | Bottomless Glass Bottle with Fused Cone |
| Synonym | beta-Myrcene; 7-Methyl-3-methylene-1,6-octadiene |
| RTECS Number | RG5365000 |
| Shelf Life | Limited shelf life, Expiry date on the label |
| Formula Weight | 136.23 |
VETRANAL™ Cimbuterol, MilliporeSigma™ Supelco™
Cimbuterol is classified under the β-agonist group of compounds.
Pyridoxine Impurity B Pharmaceutical Secondary Standard, MilliporeSigma™ Supelco™
Pharmaceutical secondary standards for application in quality control, provide pharma laboratories and manufacturers with a convenient and cost-effective alternative to the preparation of in-house working standards.
PESTANAL™ 3-Methylcholanthrene Solution, 100 μg/mL in Acetonitrile, MilliporeSigma™ Supelco™
3-Methylcholanthrene is a potent carcinogenic polycyclic aromatic hydrocarbon. It plays a role in the pathogenesis of human colon cancer.
phyproof™ Calycosin, ≥95% (HPLC), MilliporeSigma™ Supelco™
This substance is a primary reference substance with assigned absolute purity (considering chromatographic purity, water, residual solvents, inorganic impurities). The exact value can be found on the certificate. Produced by PhytoLab GmbH & Co. KG
| Boiling Point | 63°C |
|---|---|
| Linear Formula | (CH3)2 CHCHO |
| Physical Form | Neat |
| Grade | Analytical Standard |
| Ignition Point | 384°F |
| Density | 0.79 g/mL (at 25°C) |
| Vapor Density | 2.5 (vs. air) |
| Vapor Pressure | 66 mmHg (4.4°C) |
| Type | Analytical Standard |
| Percent Purity | ≥97% (GC) |
| CAS | 78-84-2 |
| MDL Number | MFCD00006980 |
| Synonym | 2-Methylpropanal; 2-Methylpropionaldehyde |
| Recommended Storage | 2°C to 8°C |
| Shelf Life | Limited shelf life, expiry date on the label |
| Formula Weight | 72.11 |
| Melting Point | -65°C |
Fluoride Standard, For IC, 1,000 mg/L Fluoride in Water, MilliporeSigma™ Supelco™
This certified reference material (CRM) is produced and certified in accordance with ISO/IEC 17025 and ISO 17034. This CRM is traceable to SI unit kg and measured against primary material from an NMI, e.g. NIST.